Bli medlem i Unga Aktiesparare här
Börspoddens Johan Isacsson lyfter fram tre aktier som det är läge att göra sig av med. ”Det är ett solklart säljläge”, säger han om ett av bolagen till Dagens industri.
Johan Isacsson leder den populära Börspodden tillsammans med John Skogman.
För Dagens industri delar den så kallade ”Dr. Baisse” nu med sig av tre aktier som han anser att det är dags att sälja.
Risk för ras i Munters
Först och främst konstaterar Johan Isacsson att klimathanteringsbolaget Munters värdering har skenat iväg alldeles för mycket i takt med att hajpen kring AI bara blivit större och större.Han är även orolig för att trenden som spelat bolagets kyllösningar för datacenter inte kommer att hålla i sig så länge som marknaden tror.
– Om tillväxten börjar svaja finns det en rejäl rasrisk. Multipeln är läskigt hög – det är ett solklart säljläge.
För hög premie i Rusta
Johan Isacsson skakar även på huvudet åt detaljhandelsbolaget Rusta.
– Aktien är lite överälskad och handlas till nära 50 procents premie i förhållande till norska Europris och finska Tokmanni.
Nobbar Sweco
Avslutningsvis konstaterar Johan Isacsson att det även råder säljläge i teknikkonsulten Sweco.
– Marknaden har prisat in en vändning i alldeles för hög utsträckning. De har fått extremt bra betalt för sin Q1-rapport, som det inte var något speciellt med egentligen, säger han till Di.