Businessman using calculator for analysis marketing plan. Business, Accounting

Fyndläge i okända investmentbolag: ”Betydande rabatter”

Bli medlem i Unga Aktiesparare här

Det europeiska investmentbolagsklimatet är inte i närheten av det som finns i Sverige. Det innebär dock inte att det inte finns intressanta aktier inom sektorn på kontinenten. “Två schweiziska bolag tillhör våra absolut bästa”, säger Peter Lindvall, förvaltare av Kavaljer Investmentbolagsfond. 

Investor, Industrivärden, Lundbergföretagen, Latour och Svolder. Det råder inget tvivel om att det finns massvis av framgångsrika och välkända investmentbolag på hemmaplan som hundratusentals svenskar äger aktier i.  

Men hur ser det ut utanför landets gränser och rättare sagt i Europa? Kavaljer Investmentbolagsfond investerar i investment- och konglomeratliknande bolag från alla världens hörn. Fonden har 16 procent av sitt förvaltade kapital investerat i Europa exklusive Sverige. 

 – Det finns nog flera anledningar till att det ser ut som det gör. Vi har många investmentbolag som presterat riktigt starkt i Sverige i flera decennier. Dessutom har vi ett otroligt högt aktiesparande per capita jämfört med andra europeiska länder. Investmentbolag har troligtvis därför inte lyckats få samma status i Europa som det har i Sverige. Sedan kan även ägarstrukturerna vara mer komplexa och kanske inte alltid de mest värdeskapande bland bolagen i Europa. Vissa marknader kan också ses som så pass perifera att de liksom glöms bort, säger Jakob Wahlberg, analytiker på Kavaljer. 

Peter Lindvall, som förvaltar fonden, fyller i: 

Dessutom är investmentbolagen också väldigt genomlysta i Sverige. Andra länder tittar på Sverige som ett föredöme när det kommer till att direktspara i aktier. Det går att ta reda på allt om innehav, substansrabatter och substanspremier via ibindex.se och det finns en stor efterfrågan på investmentbolagsaktier som sparform. Investmentbolag har blivit populära alternativ till fonder och substansrabatterna är ofta lägre eftersom bolagen utvecklats så starkt över tid. När Investor nu slagit börsen 15 år i rad går det att fråga om aktien verkligen ska handlas till en rabatt över huvud taget, för att ta ett exempel. 

Som Peter Lindvall är inne på ovan handlas de europeiska investmentbolagen allt som oftast till betydligt högre substansrabatter än vad motsvarigheterna i såväl Sverige som Nordamerika gör.  

– Det skapar också möjligheter att hitta riktigt bra aktier för oss som väljer att leta där.  

Massivt återköpsprogram

Nederländska Prosus är Kavaljer Investmentbolagsfonds största position i ett europeiskt land utanför Sverige och står för omkring 5 procent av det totalt förvaltade kapitalet.  

80 procent av Prosus substansvärde utgörs dock av aktier i kinesiska bjässekonglomeratet Tencent.  

– Prosus är fokuserat på snabbväxande sektorer digitalt. Tencent är så klart det som betyder mest, men Prosus har också investerat i bolag inom fintech, matleveranser och handelsplatser. Prosus handlas till en kraftig substansrabatt på runt 36 procent, säger Jakob Wahlberg. 

Prosus har även en plan för att råda bot på substansrabatten. Bolaget har sedan sommaren 2022 ett stort återköpsprogram igång – som finansieras av dagliga försäljningar av aktier i Tencent.  

 – Vi tror att det kommer att gå att göra ett ordentligt substansarbitrage här. Hittills har omkring 30 procent av “free floaten” köpts upp och återköpsprogrammet har inget bestämt slut. Det kommer att vara över när rabatten har minskat väsentligt enligt Prosus som inte ger någon exakt storlek på hur låg den ska bli och bolaget har det största aktieåterköpsprogrammet relativt marknadsvärde jämfört med alla andra globala teknikbolag. Vi tycker att det är precis så här som ett investmentbolag ska agera om det handlas till en så pass stor substansrabatt, säger Peter Lindvall. 

Uppsida när vindarna vänder

Ett annat betydande innehav är franska lyxkonglomeratet LVMH.  

– LVMH äger många olika slags bolag och köper kontinuerligt nya inom mode och lyx. Det handlar om verksamheter med fokus på kläder, väskor, sprit och klockor. Lyxgrejer med höga marginaler. Över längre tid har LVMH varit oerhört framgångsrikt, säger Peter Lindvall. 

LVMH styrs fortsatt av grundaren Bernard Arnault som är såväl vd som ordförande. Såväl LVMH som många andra bolag inom såväl lyx-, som konsumentsektorn har haft det tufft de senaste åren när konjunkturen varit sämre och förblivit så längre än många bedömare trott.  

– Det har varit svettigt ett tag. Men i takt med att konsumenten får det bättre och marknaden stabiliseras tror vi att LVMH kommer att hitta tillbaka till tidigare glansdagar. Det finns alltid utrymme för lyxsegmentet och LVMH har även en väldigt bra diversifiering, säger Peter Lindvall. 

Skattjakt i Schweiz

Sedan återfinns två schweiziska investmentbolag i portföljen: HBM Healthcare och BB Biotech.  

HBM Healthcare är inriktat på investeringar i hälsovård i såväl noterade som onoterade bolag. Men HBM Healthcare har en annan slags riskprofil än vad som kanske är den sedvanliga vid investeringar inom läkemedelssektorn. 

– Grundidén är att gå in i bolag som kommit igenom forskningsfasen och som står inför en lansering av en produkt och behöver kapital för att kunna lyckas med det. Då finns HBM där som en pålitlig part med fint renommé. De står över de mest riskfyllda investeringarna, säger Peter Lindvall. 

Hälsovårdssektorn har varit pressad sedan Donald Trump tagit plats i Vita huset och stora, etablerade bolag med stabil intjäning har förordats av marknaden.  

– Samtidigt har värderingarna kommit ned på historiskt låga nivåer. Om ett bolag har erfarenhet, kunnande och en god kassa kan de kapitalisera på läget. Det har både HBM och BB Biotech. De har faktiskt varit bland våra bättre investeringar på senare tid och är upp omkring 50–60 procent. Sedan ser vi fina möjligheter för ett ökat intresse när räntorna nu kommit ned och företagsaffärerna börjat komma igång, säger Jakob Wahlberg. 

Han konstaterar sedan att såväl HBM Healthcare som BB Biotech båda handlas till betydande rabatter och liknar dem med svenska Linc som just nu har samma förutsättningar värderingsmässigt.  

– Bolagen har dessutom gjort en del affärer gemensamt. Det finns historia av att bolagen som HBM och BB Biotech investerat i inte sällan har blivit uppköpta av de stora läkemedelsjättarna. 

Potential i Portugal

Ett annat bolag med hemvist i Europa som får tummen upp är portugisiska Sonae. Investmentbolaget har merparten av sitt kapital investerat i stabila tillgångar, så som bolag inom detaljhandel-, fastigheter-, telekom- och teknologi. Continente, som går att se som Portugals svar på Ica Gruppen, är ett viktigt bolag i portföljen och utgör omkring 45 procent av Sonaes substans. 

– Sonae har dragit nytta av investeringar i bolag med hög lönsamhet och bra kassaflödesgenerering. Sonae har delat ut omkring 50 procent av sina vinster en längre tid. Skuldsättningen har kommit ned och substansvärdestillväxten har ökat. Ett tag var substansrabatten uppe på nästan 50 procent för drygt ett år sedan. Nu uppgår den till cirka 32 procent, säger Jakob Wahlberg. 

Vilka knep är smarta att använda för den som letar efter europeiska investmentbolagsinvesteringar?

– I grund och botten handlar det om bolagens förmåga att driva substansvärdestillväxt. Det gäller att skapa sig en förståelse av det. Om bolaget gör det bra kommer det också att synas i aktiekursen över tid, säger Jakob Wahlberg. 

– Det är ett måste att titta på riskspridningen. Om ett investmentbolag har halva sin portfölj investerad i ett enda bolag ökar risken markant. Sedan är det också bra att kolla på hur substansrabatten- eller premien ser ut mot det historiska snittet, säger Peter Lindvall. 

Exempel på andra välkända investmentbolag med hemvist i Europa som just nu inte går att hitta i Kavaljer Investmentbolagsfond är italienska Exor, franska Wendel, belgiska GBL (Groepe Bruxelles Lambert) och nederländska Ahold Delhaize. 

LÄS OCKSÅ: Aktiestrategier som bygger riktig rikedom

MISSA INTE: Säkerhetsmarginalens betydelse: ”Räddar avkastningen”