UA-Akademin Digitalt Del 5/6 - Företagshändelser & andra sorters investeringar
Grundläggande förkunskaper: Till dessa event är diskussionerna baserade på att du känner till grundläggande begrepp och tidigare köpt en aktie.
Djupgående kunskaper: På dessa event kommer diskussionerna vara på en högre kunskapsnivå och de flesta begrepp kommer inte att förklaras om du inte frågar om det. På dessa event förutsätter vi även att du är bekväm med grundläggande aktieanalys och grundläggande ekonomiska samband.

Del 5 i UA-Akademin går igenom vad som kan hända med dina aktier, till exempel vad är skillnaden på nyemission och fondemission? Vi kommer även prata om andra sorters investeringar, som räntebärande papper och att investera på valutamarknaden. Den här utbildningen passar dig som har köpt aktier innan men vill utvecklas mer, alternativt gått de tidigare delarna av UA-Akademin.
Den digitala UA-Akademin (inklusive grund-, fortsättnings- och avancerad kurs) är uppdelad i 6 st två-timmars kurser under tisdagar kl. 18-20. Här kan du läsa mer om de olika delarna. Du väljer själv vilka delar du vill se men årets kurs är förlagd varje tisdag under 6 veckor. Det gör att du kan börja från grundkursen och gå hela vägen till den avancerade - helt gratis för Unga Aktiesparares medlemmar. Del 1 startar 27 september (vecka 39) och är sen löpande varje tisdag, du får medverka på så många eller få delar som du vill.
Anmäl dig här nedan för att få länk till livesändningarna, länken kommer under samma dag som kursen. Tyvärr finns det ingen möjlighet att se UA-Akademin i efterhand utan det är live som gäller. Som medlem finns det dock förinspelat utbildningsmaterial, om du vill lära dig om något speciellt.
Kursen hålls av UA-Akademins utbildare.
FYSISK ELLER DIGITAL?
UA-Akademin görs digitalt två gånger per år för dig som inte vill eller kan medverka fysiskt. UA-Akademin görs även fysiskt i många städer under hösten 2022, här du se höstens orter och datum. Den fysiska utbildningen är på helger kl. 10-15 med lunchpaus. På den fysiska UA-Akademin kan du förutom att höra på föreläsningen, göra uppgifter och lära dig om aktier, även nätverka och träffa andra som är intresserade.
Denna aktivitet är endast för medlemmar. Logga in för att anmäla dig